balet klasyczny

Sztuka – fazy w dziejach sztuki

Pod pojęciem sztuki zna się dozę wyczynu kulturowego człowieka, jaka ogłasza się przez drugiego typie arcydzieła. W układu wieków sztuka poddana znacznym zmianom. Które fazy w dziejach sztuki podkreślamy?

Profesjonaliści klasyfikują, że teraz z jakiś 50 tysięcy lat przed naszą erą rozpoczęła się pierwsza godzina w dziejach sztuki, czy tak zwana sztuka archaiczna. Jej działania to między innymi malunki bądź figury.

Sztuka starożytna otworzyła się około V/III tysiąclecia przed naszą erą i dokonała około 300 roku naszej ery. Toż nie jedynie sztuka Grecji czy Rzymu, ale też Egiptu czy Mezopotamii.

Sztuka średniowieczna objęła okres od V do XV wieku naszej ery. W tej grupie spotykają się sztuka romańska oraz także gotycka.

Po niej przyszła sztuka nowożytna, która żyła aż do XIX wieku. To praca renesansu, teatr reprezentowany przez najlepszych dramatopisarzy bądź też muzyka. Renesans, barok, rokoko, klasycyzm czy romantyzm to pewne przykłady sztuki nowożytnej.

Od połowy XIX wieku do połowy XX wieku w trosce przyznaje się modernizm, tymczasem współcześnie, od nowej połówki XX wieku, sztuka zaliczana jest jak nowa.